فشار بر نوکیشان مسیحی در ایران ، آوردیم اینجا در خلوت فکر کنند

فشار بر نوکیشان مسیحی در ایران ، آوردیم اینجا در خلوت فکر کنند

فشار بر نوکیشان مسیحی

فشار بر نوکیشان مسیحی

به گزارش خبرگزاری ها سه نوکیش مسیحی همچنان در بازداشت اطلاعات سپاه قرار دارند

بر اساس این گزارش خانواده های آنها اجازه ملاقات با آنها را ندارند و این نوکیشان مسیحی در انفرادی به سر میبرند

احمد (یوحنا) سرپرست، ایوب (فرزین) پوررضازاده، و مرتضی حاجب مشهود کاری، که بین روزهای هجدهم و بیست و یکم اردیبهشت ماه بازداشت شده بودند، در حال حاضر به زندان لاکان رشت منتقل شده وتحت اختیار سازمان اطلاعات سپاه قرار گرفته‌اند.

بازداشت نوکیشان مسیحی

بازداشت نوکیشان مسیحی

این سه عضو کلیسای خانگی که قبل از این به پنج سال حبس تعزیری محکوم شده بودند، پس از گذشت بیش از یک هفته از دستگیری، همچنان در بازداشت به سر برده و همچنان مممنوع الملاقات وممنوع التماس هستند.

خانواده‌های بازداشت شدگان که برای کسب اطلاع از سرنوشت این سه نوکیش به شعبه ۴ بازپرسی رشت مراجعه کرده‌اند، با پاسخ‌های ضد و نقیض مواجه شده‌اند.

از یک سو مسئولان قضایی پرونده را «در مرحله تحقیقات مقدماتی» دانسته و به وکیل اجازه ورود به پرونده را نداده‌اند، و از سوی دیگر به خانواده‌ها اعلام شده‌است که درخواست تجدیدنظر آنها نسبت به محکومیت پنج ساله دادگاه بدوی رد شده‌است.

فشار بر نوکیشان مسیحی

فشار بر نوکیشان مسیحی

این در حالی است هنوز جلسه رسمی دادگاه تجدید نظر تشکیل نشده‌است.

برخی مقامات شعبه ۴ بازپرسی، در خصوص علت بازداشت این نوکیشان ادعا کرده‌اند که آنها «کارهای قبلی را تکرار کرده‌اند وآوردیم اینجا که در خلوت فکر کنند.»

توضیحی داده نشده‌است که منظور از «فکر کردن» چیست، ولی بارها نوکیشان مسیحی در بازجویی‌ها و حتی جلسه رسیدگی دادگاه مورد تفتیش عقاید قرار گرفته‌اند.

تفتیش عقاید طبق قانون اساسی ممنوع است. با وجود این، نوکیشان بازداشتی بارها تحت فشار قرار گرفته‌اند که تغییر دین دهند.

ایوب، احمد و مرتضی از اعضای «کلیسای ایران» یک کلیسای خانگی در شهر رشت ماه گذشته بر اساس «ماده ۵۰۰ مکرر» از قانون مجازات اسلامی به اتهام «تبلیغ و تربیت عقاید انحرافی» به پنج سال حبس تعزیری محکوم شدند.

از زمان تصویب بحث‌برانگیز این اصلاحیه بر قانون مجازات اسلامی در سال گذشته، تا کنون حداقل ۹ نفر از اعضای کلیساهای خانگی بر اساس ماده ۵۰۰ مکرر به مجازات‌های مختلفی از حبس تا تبعید و محرومیت‌های اجتماعی محکوم شده‌اند.

از این تعداد سه تن در حال گذراندن سه سال حبس هستند. سه نفر دیگر در ماه گذشته محکوم شدند، از جمله یک مسیحی ارمنی ایرانی‌تبار به نام انوشاوان آودیان که به ۱۰ سال حبس محکوم شده‌است.

بهنام اخلاقی، بابک حسین‌زاده، احمد (یوحنا) سرپرست، ایوب (فرزین) پوررضازاده، روز یکشنبه، ۱۸ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱، در رشت، توسط مأموران اطلاعات سپاه بازداشت شدند. آقایان اخلاقی و حسین‌زاده، روز دوشنبه آزاد شدند ولی دو نفر دیگر همچنان در حبس بسر باقی ماندند.

با ما در توییتر همراه باشید

مأموران امنیتی روز یکشنبه هجدم اردیبهشت ماه قصد دستگیری مرتضی حاجب مشهود کاری را نیز داشتند اما وی در منزلش نبود. به وی تلفنی دستور دادند تا خود را به سازمان اطلاعات سپاه معرفی کند. وی روز سه شنبهُ ۲۱ اردیبهشت خود را به دادگستری معرفی کرد و بازداشت شد.

این

فشار بر نوکیشان مسیحی

فشار بر نوکیشان مسیحی

حالی است که دوشنبه آینده جلسه دادکاه شعبه ۱۸ تجدیدنظر در اعتراض به رای بدوی شعبه ۲انقلاب رشت برگزار می‌شود

فشار بر نوکیشان مسیحی در دوسال گذشته تشدید شده است

منبع ماده 18