بازداشت نوکیشان مسیحی در ایران ادامه دارد

بازداشت نوکیشان مسیحی در ایران ادامه دارد

بازداشت نوکیشان مسیحی

بازداشت نوکیشان مسیحی

بازداشت نوکیشان مسیحی در ایران با شدت عمل بیشتری ادامه دارد

بر اساس گزارش های رسیده سرکوب همه جانبه نوکیشان مسیحی و تعطیلی کلیسای خانگی در ایران با حساسیت بیشتری ادامه دارد

بهنام اخلاقی، بابک حسین‌زاده، احمد (یوحنا) سرپرست، ایوب (فرزین) پوررضازاده، روز یکشنبه،۱۸ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱، در رشت،توسط ماموران اطلاعات سپاه  بازداشت شدند.

بازداشت نوکیشان مسیحی

بازداشت نوکیشان مسیحی

دو نفر از نوکیشان مسیحی به نام های آقایان اخلاقی و  حسین‌زاده، روز دوشنبه آزاد شدند ولی دو نفر دیگر همچنان در حبس بسر می برند.

مرتضی حاجب مشهود کاری، نوکیش مسیحی دیگری است که ماموران امنیتی روز یکشنبه قصد دستگیریش را داشتند اما وی در منزلش حضور نداشت

مقامات امنیتی به این عضو دیگر کلیسای خانگی در رشت بصورت تلفنی اطلاع میدهند تا خود را به سازمان اطلاعات سپاه معرفی کند.

این نوکیش با توصیه وکیلش روز دوشنبه خود را به دادگستری معرفی کرده و به وی گفته میشود  که فردا بازگردد.

همچنین مأموران اطلاعات سپاه همزمان به منزل دو خانواده دیگر نیز هجوم برده و ضمن بازرسی از این منازل بعضی لوازم شخصی از جمله گوشی موبايل، کامپیوتر، و … را در یکی از این منازل ضبط کرده و با خود بردند.

از محل نگهداری و وضعیت دستگیرشدگان هنوز اطلاعی در دست نیست.

امروز صبح به بابک حسین‌زاده اجازه یافت تا تماس کوتاهی با منزل خود داشته باشد.

متاسفانه وی در این تماس تلفنی با خانواده نتوانسته توضیح زیادی در مورد محل نگهداری یا دلیل بازداشت خود ارائه بدهد، و فقط آنها را از سلامت خود مطلع ساخته است.

بازداشت نوکیشان مسیحی

بازداشت نوکیشان مسیحی

کلیسای خانگی و فشار بر نوکیشان مسیحی در دولت جدید

احمد (یوحنا) سرپرست، ایوب (فرزین) پوررضازاده و مرتضی حاجب مشهود کاری سه نوکیش ساکن رشت، ۲۰ فروردین ماه، توسط دادگاه انقلاب این شهر، هر یک به ۵ سال و یک روز حبس و پرداخت یکصد و هشتاد میلیون ریال جزای نقدی محکوم شدند

 

تمامی این نوکیشان بابت اتهاماتی از جمله «تشکیل کلیسای خانگی، تبلیغ علیه نظام، ارتباط با عوامل تبشیری صهیونیستی  در خارج از کشور»، با استناد به ماده ۵۰۰ مکرر به زندان و جزای نقدی محکوم شدند.

در ماده ۵۰۰ مکرر آمده‌است «تأمین مالی یا هر نوع حمایت مادی دیگر از گروه‌های موضوع این ماده با آگاهی از ماهیت آنها موجب محکومیت به حبس درجه پنج یعنی حبس بیش از دو تا پنج سال می‌شود و اموال متعلق به گروه‌های مزبور به نفع بیت المال مصادره می‌گردد.»

وکیل این متهمان نوکیش گفته‌است: «روند رسیدگی به این پرونده در یک مسیر کاملا غیرقانونی، و با فشار ضابطین، وتحت تأثیر قراردادن قاضی رسیدگی کننده، انجام شده است

وی همچنین افزود که «مطابق محتویات پرونده، موکلین نه تنها مرتکب جرمی نشده‌اند که مستحق مجازات باشند، بلکه بر اساس اصل آزادی عقیده و منع تفتیش عقاید، و اصل تفسیر مضییق قوانین جزایی، مورد ظلم نیز قرار گرفته‌اند.

آنها در یک روند دادرسی عادلانه قطعاً محکوم نخواهند شد.»

 بازداشت نوکبشان مسیحی ، تهدید ، زندان و محرومیت از حقوق اجتماعی

آقایان اخلاقی و حسین‌زاده از جمله ۹ نوکیش عضو کلیسای خانگی موسوم به «کلیسای ایران» هستند که به تازگی از زندان آزاد شده ولی سوم اسفند ماه به شعبه ۳۴ دادگاه تجدیدنظر تهران، احضار شدند.

قبلا دیوان عالی کشور  «تبلیغ مسیحیت و تشکیل کلیسای خانگی» را جرم ندانسته بود و تمامی این افراد به قید وثیقه و به‌طور موقت آزاد شدند.

با وجود تأیید رأی دیوان عالی کشور در دادگاه تجدیدنظر، به نظر می رسد که أزار و اذیت این شهروندان توسط مأموران امنیتی و قضایی، و به خصوص سازمان اطلاعات سپاه همچنان ادامه دارد.

همگی افراد بازداشت شده اخیر، عضو کلیسای خانگی موسوم به «کلیسای ایران» در رشت محسوب می‌شوند  بسیاری از رهبران و اعضای این کلیسای خانگی از جمله یوسف ندرخانی به زندان محکوم شده‌اند.

این وقایع  در حالی اتفاق می افتد  که حکومت ایران در دهههای گذشته، کلیساهای مختلف فارسی‌زبان را تعطیل کرده و مسیحیان را از کلیساهای مختلف از فرق اصلی پروتستان، کاتولیک و ارتدوکس نیز به زندان انداخته یا به مجبور ترک کشور کرده‌است.

سازمان های حقوق بشری از جمله  «درهای باز» هم اخیر ایران را در گزارش سالانه خود، نهمین کشور «مسیحیت ستیز» جهان دانسته است

بازداشت نوکیشان مسیحی به نوعی رویه معمول برای حکومت ایران تبدیل شده است

توییتر ما